Blog

Gyermekkori fogszabályozás

Sokszor hallom fogszabályozási konzultáció során a szülőktől, hogy „megvártuk, míg kiesik az összes tejfoga, ezt javasolta a fogorvos”. Sajnos ez egy igen gyakori tévhit. Ugyanis vannak olyan eltérések, melyeket nemhogy az összes tejfog kiesése után, hanem már az első maradó fogak kibújása után szükséges megoldani. Ezeket a főbb eltéréseket szeretném ismertetni, segítséget nyújtva a szülőknek.

Oldalsó keresztharapás

Ebben ez esetben azt láthatjuk, hogy az egyik, vagy akár mindkét oldalon egy vagy több felső őrlőfog beljebb helyezkedik el az alsó őrlőfogakhoz képest (ideális esetben a felső fogak helyezkednek el a külső íven). Ilyenkor fontos kivizsgálni, hogy ezt az eltérést az alsó állcsont funkcionális eltolódása eredményezi-e, vagy a felső állcsont tényleges szűkülete okozza a problémát, esetleg csupán egy fog tört elő a nem megfelelő pozícióban. Az eltérő okok ugyanis eltérő kezelést kívánnak meg.

Elülső keresztharapás

Ekkor a felső frontfogak (metszők, szemfogak) közül harap egy vagy több fog az alsó frontfogak mögé. Itt is fontos elkülöníteni az eltérés hátterében álló okokat, és a megfelelő kezelés javasolni.

Elülső nyitottharapás

Egy viszonylag gyakori elváltozás, melynél az alsó és felső metszőfogak között nincs érintkezés. Ennél az eltérésnél kiemelten fontos, hogy kiderítsük, vajon áll-e a háttérben olyan szokás (pl. cumizás, ujjszopás), amely kialakíthatta és fenntartja a problémát, ugyanis az oki terápia ennek a szokásnak a kiküszöbölésében rejlik, minden egyéb készülék csak utána tud segíteni.

Előfordul, hogy a tejfogak korai elvesztése miatt (kiesnek, vagy eltávolítják őket) torlódás alakul ki, melyet a hamarabb előtörő maradó fogak okoznak. Ennek elkerülése érdekében helyfenntartó készülék alkalmazása javasolt. Ha a helyhiány már kialakult, a mértékétől függően döntünk kivehető vagy rögzített készülék mellett, nagymértékű helyhiány esetén akár fogeltávolítás is szóba jön.

Ugyanakkor néha a helytöbblet is kezelést igényel. Ha a kis páciensnek 2 mm-nél nagyobb diaszthéma (rés) található a maradó nagymetsző fogai között, érdemes kivizsgálni, hogy mi okozza az eltérést, ugyanis, ha egy számfeletti fog húzódik meg a háttérben, annak eltávolítása szükséges.

Nem érdemes tovább várni a kezelésre, ha egy maradó fognak már több, mint egy éve elő kellett volna törnie, és a szomszédos fogak is mind cserélődtek már.

Mindezek mellett szükséges figyelmet fordítani az arc-, állcsontok fejlődésére is. Az aszimmetrikus növekedés mindig kivizsgálást igényel, ugyanúgy, mint az alsó- vagy felső állcsont túlzott növekedése, vagy akár a lemaradása is.

Miért fontos mindezeknek az eltéréseknek a mihamarabbi felismerése és terápiája? Mert kisgyermekkorban befolyásolható az állcsontok, fogívek fejlődése. Így, ha nem kezeljük a fentebbi elváltozásokat, akár helytelen irányba is indulhat/folytatódhat a növekedés, melyet a későbbiekben nehezebben, hosszabb ideig tartó kezeléssel lehet csak orvosolni. Viszont egy jól időzített, adekvát terápiával sok későbbi problémát tudunk megelőzni.

Dr. Majzinger Lilla

Kérdése van?

Kapcsolat

Nyitvatartási idő
Hétfő-Csütörtök: 10.00-18.00

További időpontokért kérjük, keressen minket a megadott telefonszámon!

Elérhetőségek
3100 Salgótarján, Alkotmány út 5.

Kérdéseivel forduljon hozzánk bizalommal!